لزوم اجباری شدن برخی بیمه‌ها برای حمایت از مردم/افزایش سرمایه 42 میلیاردی

نوشته شده توسط:ramin h
سه شنبه 10 مرداد 1391-02:45 ب.ظ

در گفت‌وگوی مدیر عامل بیمه رازی با فارس مطرح شد
لزوم اجباری شدن برخی بیمه‌ها برای حمایت از مردم/افزایش سرمایه 42 میلیاردی

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بیمه رازی با تاکید بر لزوم اجباری شدن برخی رشته‌های بیمه‌ای گفت: امسال ضمن انجام برنامه‌های ویژه برای گسترش بیمه بیمه عمر با تصویب هیئت مدیره، سرمایه شرکت به 70 میلیارد تومان خواهدرسید.

خبرگزاری فارس: لزوم اجباری شدن برخی بیمه‌ها برای حمایت از مردم/افزایش سرمایه 42 میلیاردی

در سالهای اخیر با ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت بیمه کشور شاهد تحرک بیشتری در این بخش هستیم؛به طوری که ضمن افزایش رقابت در این صنعت رشته‌های جدید بیمه‌ای نیز وارد بازار شده است. از این رو مصاحبه ای با یونس مظلومی مدیرعامل بیمه رازی انجام داده‌‌ایم که در زیر می‌خوانید.

فارس: وضعیت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه چگونه است؟

مظلومی: چگونگی سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در یکی از آیین‌نامه‌های شورای عالی بیمه مشخص شده و تمایل این آیین‌نامه به سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در بانک‌ها و اوراق مشارکت است، در حالی که این اقدام با وجود ریسک کم، کمترین بازده را دارد. اخیراً شورای عالی بیمه سقف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورس را افزایش داده است و در کنار این کار شرکت‌های بیمه در پروژه‌های ساختمانی مشارکت دارند.

فارس: با این اوصاف  ارزیابی شما از آنچه در آیین‌نامه شورای عالی بیمه آمده ، چیست؟

مظلومی: فکر می‌کنم آیین‌نامه باید تغییر کند تا دست شرکت‌های بیمه برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف باز شود، زیرا ممکن است شرکت‌ها تمایل داشته باشند بیش از سقف درنظر گرفته شده در یک بخش سرمایه‌گذاری کنند.

فارس: علت عدم تمایل شرکت‌ها برای پوشش بیمه‌ای صنایع مختلف و بزرگ نشدن بازار بیمه کشور چیست؟

مظلومی: فکر می‌کنم مشکل اصلی در این زمینه «قانون»است، زمانی در ایران بیمه وجود نداشت تا سال 1314 که شرکت بیمه ایران تأسیس شد، اما تا سال 1348 که قانون بیمه اجباری شخص ثالث تصویب شد، بیمه سهم چندانی در اقتصاد کشور نداشت، اما این قانون به توسعه صنعت بیمه کمک کرد، به طوری که در حال حاضر حدود 60 پرتفوی صنعت بیمه کشور به آن اختصاص دارد. در شرایط فعلی هم نیاز به تصویب قوانین مشابه بیمه شخص ثالث وجود دارد.

فارس: یعنی رشته‌های بیمه‌ای اجباری شوند؟

مظلومی:  برای مثال الان در کشور ترکیه بیمه زلزله اجباری است یا در بسیاری از کشورها انواع بیمه‌های مسئولیت اجباری است، زیرا در بسیاری از موارد حاکمیت منافع افراد جامعه را بهتر از تک‌تک افراد تشخیص می‌دهد و این وظیفه حاکمیت است که همانند اقدامی که برای اجباری کردن بیمه شخص ثالث انجام شد، این کار انجام شود و الان هم فکر می‌کنم باید تمام ساختمان‌ها در مقابل زلزله بیمه شوند یا اینکه مسئولیت کارفرمایان در مقابل کارگران باید اجباراً بیمه باشد.

فارس: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش سالیانه حق بیمه‌ها ممکن است فشار زیادی به مردم وارد شود نظر شما چیست؟

مظلومی: به اعتقاد من هزینه‌هایی که می‌گویید تحمیل می‌شود همین حالا هم به جامعه وارد می‌شود و اگر فردی الان نمی‌تواند رقم مثلاً 100 هزار تومان را بپردازد چگونه می‌خواهد خسارت چند ده میلیونی را پرداخت کند. بنابراین اگر الان افراد مجبور به پرداخت مبلغ کمی برای بیمه شوند به نفع آنها است؛ درواقع زمانی که دیه پرداخت می‌شود این هزینه انجام می‌شود و در هر صورت به مجموعه اقتصاد کشور تحمیل می‌شود. به عبارت دیگر اجباری شدن رشته‌های بیمه‌ای هزینه‌های خانوار و اقتصاد کشور را افزایش نمی‌دهد بلکه موجب توزیع این هزینه‌ها در سطح جامعه می‌شود.

فارس: با توجه به اتمام زمان اجرای آزمایشی قانون بیمه شخص ثالث در شهریور 92، کارگروهی در بیمه مرکزی در  حال بازنگری این قانون است. نظرات اصلاحی شما به کدام بخش‌های این قانون است؟

مظلومی: مانظرات اصلاحی خود را در سندیکای بیمه‌گران مطرح کرده و این نظرات جمع‌بندی شده است و با هماهنگی بیمه مرکزی این نظرات به مراجع تصمیم‌گیر از جمله مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد. از مهمترین محورهای قانون شخص ثالث که نیاز به اصلاح دارد می‌توان به تعیین فرد بیمه‌گذار، شفافیت تعدد دیات، نحوه تعیین حق بیمه، اصلاح عوارض بیمه شخص ثالث و نحوه رسیدگی به خسارات مالی و جانی اشاره کرد.

فارس: نظر شما در مورد تخلف برخی شرکت‌ها در عدم اعلام صحیح خسارات معوق سالیانه چیست؟

مظلومی: شرکتی که خسارت‌های معوقش را کمتر اعلام می‌کند زیان مستقیم آن متوجه خودش می‌شود زیرا یک سود غیر واقعی را شناسایی کرده، اما نکته جالب این است که زمانی که شرکت بیمه، خسارت معوق خود را واقعی اعلام می‌کند، با این سؤال نهاد ناظر مواجه می‌شود که چرا رقم خسارت‌های معوق شما در مقایسه با سایر شرکت‌ها زیاد است؟ در حالی که باید از شرکتی که خسارت معوق کمی اعلام می‌کند این سؤال پرسیده شود و در واقع ضرر اعلام غیرواقعی خسارات متوجه خود شرکت است نه بیمه‌گذاران.

فارس:‌ در مورد فعالیت‌های بیمه رازی و افزایش سرمایه شرکت توضیح دهید.

مظلومی: شرکت ما یکی از چهار شرکتی است که به صورت خصوصی برای اولین‌بار وارد صنعت بیمه شدند و با شناسایی اولویت‌ها کار خود را با بیمه موتورسیکلت آغاز کردیم و در این زمینه تجارب خوبی داریم. اما در تصمیم‌گیری اخیر بیمه مرکزی برای بیمه موتورسیکلت هیچ‌گونه صحبتی با بیمه رازی نشد. ما نظر خود را در این مورد اعلام کردیم. اما در مورد افزایش سرمایه باید بگویم اخیراً با تصویب هیئت مدیره مقرر شد با رعایت مصوبه دولت مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها سرمایه بیمه رازی از 28 میلیارد به 70 میلیارد تومان افزایش دهیم.

فارس: فعالیت بیمه رازی در بیمه عمر در چه وضعیتی است؟

مظلومی: در زمینه بیمه عمر از اوایل سال گذشته به طور جدی فعال شدیم به طوری که هم ‌اکنون 9 درصد از پرتفوی شرکت را بیمه عمر تشکیل می‌دهد و اخیراً  سه طرح جدید در زمینه بیمه عمر به نام‌های مهتاب، امید و افق آماده عرضه در بازار بیمه کشور است که تا دو ماه آینده رونمایی می‌شود؛همچنین برای گسترش بیمه عمر 380 نماینده بیمه عمر جذب کرده‌ایم که اختصاصاً در رشته بیمه عمر فعالیت می‌کنند.

The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic